Výroba dokonalých replík sklenených stupníc

Súvisiace články: Databáza skenovaných originálnych stupníc Tesla, Skeny stupníc rádiií Mikrofona, Databáza skenov stupníc rôznych rádií.

1. Výroba pomocou SAMOLEPIACEJ FÓLIE

Postup je obdobný ako v prípade výroby pomocou Laseru (pozri ďalej), kedy sa prekreslený a zrkadlovo prevrátený vzor laserom vygravíroval na zadnú stranu sklíčka stupnice.
V tomto prípade však prekreslenú a prezrkadlenú stupnicu vytlačíme na priehľadnú , samolepiacu fóliu , ktorú nalepíme na zadnú stranu sklíčka stupnice. Takto bude chránená pred mechanickým poškodením.

Ja som použil samolepiacu priehľadnú fóliu do laserovej tlačiarne( je možné použiť aj do atramentovej). Tlačil som na farebnej laserke. Výhodou je , že sa dá tlačiť v rôznych farbách. Ja som vyskúšal odtiene žltej , zelenej a bledo modrej. Pri podsvietení sklíčka stupnice „po hrane“ vytlačený text pekne vystúpi , ako keby bol vygravírovaný , alebo nanesený sieťotlačou.
Jediný problém , ktorý celý proces komplikuje je problematické lepenie. Aspoň mne sa nepodarilo nalepiť samolepiacu fóliu na sklíčko tak , aby pod ňou nezostali bublinky. Mne zostali asi tri. Síce som ich prepichol a „vyfučal“ , ale zostali po nich slabo viditeľné stopy. Skúšal som to lepiť aj pod vodou a potom vodu povytláčať , no po vysušení mi tam zostali bublinky naplnené vodou. Takže to chce ešte vymyslieť spôsob ako to pekne nalepiť... privítam reakcie.

Samolepiace fólie rôzneho druhu sa dajú kúpiť v papiernictvách alebo v počítačových obchodoch. Ale ak nechcete kupovať celý kartón treba sa spýtať v kopírovacej službe. Tam vedia predať aj kusovky. Ja som ich nakúpil v kopírovacom centre u Bittnera v Mraziarňach na Trenčianskej ulici (Bratislava).

2. Výroba pomocou LASERU

Chcel by som sa podeliť o moje skúsenosti s výrobou stupnice pre RYTMUS. Samozrejme je postup aplikovateľný na akúkoľvek stupnicu.
Veľmi často sa stane , že stupnica je poškodená , resp. tak znečistená , že nejde opraviť bez následného poškodenia potlače. Podarilo sa mi nájsť spôsob , ktorý je relatívne lacný , presný , hlavne má trvalý efekt a výsledok je presvedčivý ( aj keď to samozrejme nieje originál).

1. získanie grafického obrazu pôvodnej stupnice
- ja som si stiahol naskenovanú predlohu zo stránky RADIOHISTORIA

2. obrázok pôvodnej stupnice som si vložil ako podklad do grafického editora
- použil som AutoCad , ale dá sa to aj cez Word

3. podľa pôvodnej stupnice som nakreslil novú
- je to asi najprácnejšia časť. Treba sa s tým vyhrať : pohľadať vhodné fonty písma , hrúbky čiar ...
- potom som pôvodnú stupnicu – podklad vymazal a zostala mi len novonakreslená stupnica
- celú som ju prezrkadlil , pretože „tlač“ bude prebiehať zo zadnej strany podkladového sklíčka

4. celú novonakreslenú a prezrkadlenú stupnicu som uložil ako PDF alebo JPG
- ide o to s akým formátom bude vedieť grafik pracovať

5. cez internet sa mi podarilo zohnať firmu , ktorá gravíruje do reklamných predmetov a teda aj do skla ( v Bratislave viem poskytnúť kontakt )

6. chlapík hodil sklíčko do stroja , do počítača načítal môj PDF súbor , upravil veľkosť a za 10 minút bola stupnica na svete. Je to laserové gravírovanie ,bez leptania , tlačenia...

7. celé to stálo asi hodinu kreslenia stupnice a 500,-Sk za vygravírovanie.

Na pohľad je to úplne úžasné. Sklo v mieste kde je písmo zostalo ako keby vypieskované - matné , takže keď sa stupnica podsvieti je vidieť len nápisy v štruktúre skla. Tie je možné ešte prifarbiť napríklad fixkou. Stupnicu posielam v prílohe.

Dúfam , že popis pomôže.

Ing. Haverla


stupnica PDF.pdf

3. Iné poznámky a možnosti

Samozřejmě , některé typy stupnic jde vyrobit a nahradit jimi původní s výborným nebo uspokojivým výsledkem. Papírové, nalepené na plech podložce, celuloidové (celuloid nahrazen jinou fólií), plnobarevné - tam bývá problém s bublinkama. Jednobarevné na skle (pokud není bílá) lze také nahradit podlepenou fólií na skle; tady někdo před několika lety popsal skvělou metodu : vytisknout na lejzrovce na silikonový papír co zbude po sejmutí samolep.fólií a pak to zezadu nažehlit na sklo. Tady doporučuji získat cvik, nejprv si pohrát na zkoušku. Silikon.papír NESMÍ obsahovat zbytky lepidla - zpravidla se to stává na okrajích u starších fólií, správně zvolit teplotu žehličky. Typicky pro stupnice Telefunken Chorál,Virtuos...

Popisovanou metodou "laserového gravírování" sice dostaneme perfektní stupnici, ALE cenově se rovná nebo přibližuje sehnání dalšího vráčku, vypadá nepřirozeně líp než originál, jiná technologie je hned patrná. Náhradní stupnice s bílým potiskem na skle ("sluneční" stupnice) prostě stále vyžadují statečnost jedinců ochotných nechat vyrobit sítotiskovou metodou několik set kusů a pak za dostupnou cenu je nabízet zájemcům
(viz známé nabídky stupnic Talisman, Sonoreta, Beseda.../snad budou i další (?)/

Ještě jedna jednoduchá rychlá DOČASNÁ metoda náhrady skleněných stupnic. Předlohu vytisknout na papír negativně, bílá nebo krémová písmena na černém pozadí, a nalepit za ukazatel, Těžce poškozenou původní stupnici založit do depozitáře a nahradit ji čirým sklem. Pokud chceme své rádijko vystavit a orig.stupnici ne a ne sehnat, je to lepší, než tam nechat silně rozmazanou nebo rozbitou stupnici. Puristům, kterým je to nepřijatelné, doporučuji rádijko nevystavovat, pokud stupnici neseženou.


Podobně postupuji i u těžce poškozených neopravitelných brokátů. Není nic horšího, než perfektně zrestaurované rádio s flekatým děravým brokátem! Ten původní se dá ZATÍM překrýt podobnou textilií, nebo nejlíp neutrálním hrubším plátnem hnědošedé barvy .


Karol Smolka, 6.3.2013
Dokumenty :: Ako ? ..., Dokumenty :: Poradenstvo
Vytvorené: 11.7.2008