Tungsram - Slovenský ľudový prijímač - servisné poznámky

(c) Viktor Cingel 11/2007

Jeden priateľ ma na stretnutí rádiozberateľov požiadal, či náhodou nemám servisný návod na Tungsram - Slovenský ľudový prijímač. Zhodou okolností, som asi pred 4 rokmi tento prijímač trochu opravoval, tak som po rokoch opäť prijímač otvoril a pozrel som čo tam vlastne je.





Je to jednoduchý, jednolampový prijímač s kombinovanou elektrónkou ECL11, ktorý v danej dobe súťažil s iným typom - so Slovenským národným prijímačom (od firmy Telefunken) o to, ktorý prijímač sa stane tzv. ľudový. Ukazuje sa že viac sa presadil práve Telefunken.

Tento Tungsram - Slovenský ľudový prijímač - je určený na striedavý prúd, ale pozor, nemá transformátor, ale autotransformátor: šasí môže byť spojené so sieťou, preto opravy len pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení, najmä použiť oddeľovací transformátor. Usmerňovačka je CY1, je napájaná z odbočky autotransformátora. Žeravenie pre ECL11 sa berie zo sekundára. V zdrojovej časti sú tri otázniky (nakoľko v mojom prijímači sa niekto už predo mnou pokúšal čo-to opraviť):

SNPschema.tif SNPsasihore.jpgSNPsasidoleanot.JPG



1. trochu ťažko sa mi merali odbočky primáru, takže predpokladám, že zapojenie je podľa nákresu a pri oprave si najprv skúste, kde je žeraviace napätie - malo by byť 20V, čo asi budú dve odbočky, kde som nameral ohmický odpor vinutia 90 Ohmov. Celý primár má cca 1200 Ohmov, čo by približne sedelo.
2. Na mojom prijímači je dióda CY1 premostená malým keramickým kondenzátorom, neviem či tam má byť, ak áno, tak asi potom asfaltový svitkový. Odstraňuje sa tým trochu brum prijímača.
3. Predpätie pre pentódu sa vytvára na odpore R7 150 Ohmov, ale chýba mi v schéme filtračný kondenzátor na tomto odpore (ja som ho okótoval C12), lebo keď tam nebol tak prijímač sa rozkmital.

POZOR. Dobre skontrolujte sieťový vypínač, lebo je spriahnutý so spätnoväzbovým kondenzátorom a mechanicky to veru nevyzerá veľmi bezpečne.

Zapojenie je to vcelku jednoduché. Za zmienku snäď stojí L5,C4, ktorý v spojení s C6 (zapína sa ladiacim kondenzátorom asi pri natočení 20%), čím sa prijímač skokovo preladí na stanicu Banská Bystrica (plus/mínus). Je to predsa národný priímač a srdce národa je v Banskej Bystrici (bolo tam Slovenské národné povstanie :) a mimochodom, ja som sa narodil v BB :).

Vlnové rozsahy vidno na stupnici: SV: 525 kHz - 1350 kHz, DV - vysielač BB - 385 - 402 kHz.



Pri nastavovaní bol ešte problém s C10, bolo ho treba posilniť asi na 300 pF, lebo prijímač pískal. Dajte pozor aj na C11, väzobný kondenzátor, treba aby nemal zvod, tak radšej dajte nový kondenzátor do starej trubičky.

Výstupné trafo je pripevnené na reproduktore.

Prijímač celkovo je veľmi slabý, pri nových elektrónkach a dobrej anténe, hrá len tak-tak, stále má tendenciu pískať. Spätná väzba je veľmi ostrá. Trochu sa to dá korigovať prepínaním odbočiek na vstupnej cievke. V každom prípade je to ale dosť vzácny prijímač, symbolizujúci svoju dobu (pozrite napr. na stupnici hore zaujímavý kruh s dvojkrížom. Pämatníci tento znak asi poznajú ...)
Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 19.11.2007