|
Ideal Radio S466 ST - prechádzka renováciou
(C) Viktor Cingel, 2007
Tento prijímač je väčší brat menšej verzie rádia S466. Ide o prijímač umiestnený do skrinky, ktorá vzhľadom na svoju veľkosť zaručuje lepší prednes nižších frekvencií. Ide o superhet, osadený kombinovanými elektrónkami - nožíčková ACH1 a ostatné sú lamelové. Zaujímavosťou prijímača je robustný a stabilný mechanický prevod na ladiaci kondenzátor, čo umožňuje veľmi jemné naladenie staníc, je to vhodné najmä na KV.
Nálezový stav:
Skrinka prijímača stála vo vlhkom prostredí, preto je najmä v dolnej časti a na ľavom boku, odlúpená dýha. Ostatné časti skrinky sú OK, lak bol popraskaný a chýbal na viac ako 80% povrchu skrinky. Brokát pred repro chýbal a bol dotrhaný. Šasí bolo veľmi skorodované. Jednak zinkový povrch mal zelenkavý nádych (nejaký oxid), ale prevládala klasická hrdza. Chýbala AH1, ostatné elektrónky po premeraní boli dobré na 80-90%. Jeden gombík bol v poriadku a na dvoch je ulomená časť bakelitu, ľavý bočný gombík na basy/výšky chýbal. Reproduktor mal otrhnuté prívodné kábliky ku cievke, boli počas renovácie opravené. Kryty na cievky sú z hliníka, kryt vstupných cievok je z čierneho bakelitu. Stupnica je OK, ako aj matné biele sklo pod stupnicou, na ktorom sa rozptyľuje svetlo zo žiaroviek. Celý systém prevodov na ladenie bol skorodovaný, chýbali lanká v prevodoch. Elektricky bol príjač nefunkčný.
 |
 |
 |
 |
Čistenie a povrchová úprava
Najprv boli demontované všetky prvky, ktoré sa dali jednoducho demontovať, elektrolytické kondenzátory, sieťové trafo, potenciometer, prívody a čiapočky k elkám, stupnica, sklo na podsvietenie, "parabola" so žiarovkami a aj indikátor vyladenia (je umiestnený vpravo pod stupnicou). Keďže príjimač bol v dosť zlom stave, vodná očistná kúra mu neuškodila - celé šasí aj pod šasí sa osprchpovalo teplou vodou, kefkou a štetcom s prípravkom CIF sa očistilo a ešte raz osprchovalo. Na slnku to za 1/2 dňa perfektne uschlo.
Takto sa odkryla "pravda pod prachom" a získal sa prístup ku väčšine skorodovaných častí zo železa a začala náročná kúra na odstránenie hrdze. Každá skorodovaná časť sa jemnou mosadznou kefkou brúsila a bol použitý odhrzovač. Tento postup sa opakoval 4x, na záver sa všetky kovové časti prebrúsili jemným šmirgľom o zrne 400 aby sa stratili rýhy po kefke. Následne sa doimitoval zinový povrch: na malú handričku sa strekne zinková farba a nasype trochu grafitovej tuhy. Takouto handričkou sa potom jemne preleští prebrúsená plocha a získa sa farba na nerozoznanie od originálneho zinku.
Hlinikové kryty, čiapočky, zotrvačník ako aj podstavec na sústavu cievok sa prečistili Silichrómom a preleštili. Sklo pod stupnicou sa riadne umylo - je to matné sklo, tak sa nebojte vody. Stupnicu ale neumývajte, aby sa vám neodlúpila farba. Umyť sa dá len z vrchnej časti, ale aj to opatrne, aby vám voda nepodtiekla na druhú stranu.
Prevody boli najprv vyčistené, bola odstránená hrdza na tyčke pre pohyb ukazovateľa a všetky prevody som premazal WD40. Prevodové lanko sa skladá z dvoch častí, jedno ide od prevodu na prednú kladku a druhé, napnuté strunkou, ide od vnútornej kladky na ručičku. Nerobilo to problém nastaviť, všade je pomerne dobrý prístup. Na kladkách treba buď zafixovať lanko a potom spraviť viac závitov na odvíjanie, alebo nefixujte lanko a nechajte to pracovať ako prevod. Potom ale dôkladne odmastite kladky a nasypte tam trochu kolofónie, aby bolo trenie lanka o kladku zabezpečené.


Poznámka: Originálna čiapočka je tá na ABC1 (tretia z ľava), na AH1 (druhá z ľava) som dočasne dal Philips čiapočku.
Vľavo hore vidíte krabičku s indikátorom vyladenia. |
Nafotil som aj detail MF trafa, ladiace kondenzátory sú na vrchu a sú dostupné aj po zasunutí krytu. Dajte ale pozor, na jednej matici je anódové napätie a pri ladení môžete (ak ladíte napr. pinzetou) skratovať s krytom - celkom pekne to iskrí. Prívody radšej skontrolujte, lebo na druhom trafe na AH1 sa nachádza ešte jedno malé vinutie, ktoré napája mriežky a je potrebné aby bolo neprerušené.
 |
Drevená skrinka:
Všetok lak bol plošnou brúskou odstránený, išiel pomerne ľahko. Skrinka bola najprv mechanicky fixovaná (zelepená), nakoľko všetky rebierka boli v dolnej časti uvoľnené. V dolnej časti bolo treba nahradiť chýbajúce časti dýhy. Ostrým nožíkom sa stará dýha odstránila, zarovnali sa okraje a vyčistili sa plochy kde dýha chýbala. Z orechovej dýhy boli narezané náhradné časti aby presne zapadli do chýbajúcich častí. Nahradzovala sa dýha dole na všetkých oblúkoch, na ľavom boku dole a na nožičkách. Vpredu vľavo dole chýbala aj na prednej hrane. Pokiaľ sa dá, tak spájajte dýhu starú a novú zrezanú pod nejakým uhlom, lepšie sa potom maskujú spoje. Dýha bola nalepená Chemoprénom a po 12 hodinách bola prebrúsená aby splývala so starou dýhou. Na spoje bol ešte použitý orechový drevotmel, ale jemne. Po finálnom prebrúsení sa dýha vyhladila 400 šmirgľom.
Vnútro skrinky bolo umyté a po vyschnutí pretreté matným priesvitným lakom, definívne sa odstránil prach a skrinka zíslaka aj príjemnejšiu vôňu.
Povrchová úprava bola na surové drevo urobená napúšťacím olejom v jednej vrstve. Po zaschnutí oleja sa nafarbili moridlom chýbajúce časti dýhy a tmavšie moridlo bolo použité aj na zvyšok skrinky. Potom sa celá skrinka našelakovala 3 vrstvami, pred poslednou bola ešte prebrúsená jemne 400 šmirgľom. Nakoľko je šelak veľmi lesklý, tak posledná vrstva bola nanesená voskom a vosk bol preleštený. Vosk nie je až tak lesklý a dal skrinke celkom dobrú starú patinu.



 |
Reproduktor:
Reproduktor je dynamický budený a mal odtrhnuté prívody k cievke na úrovni membrány. Zostal trčať len malý kúsok prinitovaného papieriku k membráne, pod ktorým som objavil asi 2mm drôtika. Papierik bol odstránený a k tým malilinkým koncom boli priletované nové ohybné kábliky, tie boli proti posunu prilepené sekundovým lepidlom k membráne, celý spoj bol prekryty malým šedým papierikom, aby bol estetický. Prívody boli vytvarované do S aby sa mohla membrána pohybovať a spoj sa nehýbal. Detail vidno na fotografii. Aj reproduktor prešiel očistnou kúrou a bol na záver preleštený Silichrómom. Viac práce, ale stálo to zato, je to predsa len originálny reproduktor.
 |
Elektronika:
Veľa súčiastok bolo chýbných, preto doporučujem všetky premerať, najmä viac zaťažené katódové a anódové odpory. Ten biely nový odpor (12kOhm) je náhrada za 11kOhm zrážací anódový odpor a tie dva Tesla odpory tvoria paralelne 8kOhm. Vymenené boli aj všetky svitkové kondenzátory, ktoré vykazovali zvod, tie dva naľavo čierne tesla kondenzátory nahrádzajú filtračný kondenzátor na mriežkové napätie, chýbal mi však, tak neviem aký veľký bol originál, po originálnom mi zostal v šasí len upevňovací mosadzný pliešok. Zaujímavosťou je, že na repro zdierkach (vľavo dole) je signál priamo z anódy cez 0,2 mikroF kondenzátor. Boli prerušené aj všetky 2MegaOhm odpory pre mriežkové predpätia, tak som ich vymenil za 1M5, hodnoty nie sú kritické.
Prepínač vlnových rozsahov nefungoval, lebo kontakty za roky stratili pružnosť. Rozhodol som sa preto prednastaviť KV, nakoľko ako bolo spomenuté, prijímač má perfektné prevody a na SV/DV sa už toho až tak veľa nevysiela. Prívody k prepínaču som ale neletoval, ale som použil malé pliešky z mosadze, ktoré po vsunutí do prepínača spoja kontakty. Na odizolovanie som zase použil malé papieriky hrubé asi 1mm, ktoré odizolujú kontakty. Skúšal som mať nastavené aj DV, perfektne fungovalo Rádio Praha.
Pozor: V schéme v knihe M.Baudyša je pri tomto prijímači chyba. Tri prívody na prepínačoch 3,4,5 nejdú na zem, ale na spoločný bod, kde je cez kondenzátor prepojená sada mriežkových vstupných cievok na zem. (pozrite napr. schému na predchádzajúcej strane v tejto knihe).
Nedoporučujem tiež kvôli bezpečnosti pripojiť anténu cez malý kondenzátor k sieti, tak ako je to v schéme.
Ďalšou zaujímavosťou je, že všetky napätia sú podstatne vyššie ako uvádza Baudyš, a verím, že som nemal pokazený transfomátor. Po osadení prijímača v prevádzke som nameral na druhom filtračnom kondenzátore 320V (pôvodne 250V) a na zrážacom odpore 11k na mriežke AH1, cca 117 V (pôvodne 75V). V katóde AH1 je malý potenciometer, ktorým sa dá nastaviť zosilnenie a tiež indikátor vyladenia tak, aby pri nenaladenej stanici bol ukazovať čierny, keď sa naladila stanica tak sa otvorí rozsvietená časť asi na 20%. Na veľmi dobrej stanici sa idikátor otvoril na 50%. Ten idikátor je pekné divadlo :)
MF trafá boli rozladené, ale naladiť na 491kHz nebol žiaden problém. Priveďte modulovaných 491kHz na čiapočku ACH1, odpojte oscilátor (napr. prerušiť na G1 triody ACH1 kondenzátor) a nalaďte hore na krytoch MF kondenzátory tak, aby ste v reproduktore mali najväčší signál. Merať osciloskopom alebo nf voltmetrom. Oscilátor som neladil, nechal som nastavenie na KV tak ako je.
Tá zelenkavá farba pod šasí je spomínaný oxid zinku. najväčšie korózie pod šasí som opravil podobnou zelenkavou farbou, najmä pri elektrolytoch
.
 |
Odložil som aj orignálny brokát. Do skrinky som dal nový, ktorý sa trochu podobal. Brokát je vo vnútri zafixovaný papierovým krytom, hore pred gombíkmi a dole v oblúkoch rebierok.
Na ukážku som odfotil aj predný nepoškodený gombík. Ľavý bočný nemám, ten slúži na nastavenie basov/výšok.


 |
Na záver bol prijímač skompletovaný. Vpravo hore vidíte prívodnú vidlicu na 220V, od nej idú bavlnou opletené prívodné vodiče na vypínač na potenciometri. Šasi je fixované na gumových podložkách (doporučujem), lebo pri maximálnom výkone trochu rezonuje v skrinke. Ten výkon je naozaj úctihodný. Skúšal som KV na 3m anténu a bolo tam staníc núrekom, chytiť cez deň Londýn alebo Moskvu, žiaden problém. Staré pokazené súčiastky ako aj vzorka brokátu bola v malom sáčku uložená v prijímači, "pre nasledovníkov".
Na záver môžem skonštatovať, že príjimač má veľmi dobrú mechanickú konštrukciu, vďaka dvom kovovým rebrám sa so šasí perfekne manipuje, má perfektné prevody na ladenie. Ťažkopádné je ladenie oscilátorových cievok, kvôli zlému prístupu (treba najprv odmontovať ukazovateľ vyladenia). Trafo dáva väčšie napätie ako je obvyklé pri tomto type prijímačov.
Aké veci zostali nedorobené:
- zohnať zadnú stenu,
- zrenovovať prasnuté gombíky (odliať z Epoxy)
- dať originálnu čiapočku na AH1
- podľa možností použiť originálnejšie odpory
 |
 |
 |
Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 29.7.2007
|