Markofon - renovácia beznádejného prípadu

(c) Viktor Cingel, 2007

Táto renovácia bola dosť náročná. Na začiatku to bola len kopa dreva a železa, ale hlavné znaky nechýbali: stupnica Markofon, odznak Markofon, aj v katalógu sa podarilo nájsť referenciu, ale vnútro ako aj skrinka boli v dezolátnom stave. Renovácia zatiaľ skončila, nakoľko som sa rozhodol dať to čo najviac do pôvodného stavu, ale chýba mi rad vecí, najmä:

- schéma - po diskusii s kolegami (najmä s p.Balekom) sa ukazuje, že to mohol byť nejaký univerzál, nakoľko na dvojlampovku má ešte jednu päticu navyše (Urdox?).
- hlavné súčiastky - ladiaci kondenzátor, výstupné trafo, cievková súprava.
- čiapočku na vstupnú vf pentódu (ktorú používal Markofon)
- zadná stena


Takto sa to našlo, najprv som váhal, ale predsa som sa do toho pustil. Naštastie, geometrické tvary sa dali dedukovať z tohto torza pomerne jednoducho. Celé to bolo prerobené na nejaký superhet, vpravo cez hornú dierku sa ladilo, chýbala celá pravá stena. Dorobené bolo aj magické oko vľavo, autor sa riadne narobil, lebo kvôli tomu musel vydlabať do 4 cm hranolku veľkú dieru. Ocenil som, že existoval aspoň jeden gombík, podľa neho sa odliali ostatné kusy.


Tvárilo sa to ako superhet na ECH...EBL. Jediné čo tu zostalo originálne bolo šasí, reproduktor, stupnica a ladiaci systém, a celom 4 otvory na veľké pätice.


Bola to celkom zaujímavá stolárska robota, celá pravá stena sa spravila z 8mm preglejky, všetky dielce sa rozobrali, očistili a znovu zlepili. Ako tak sa dala tušiť krása tejto skrinky. Po diskusii s kolegom p.Balekom (ČR), ktorému ďakujem za fotografiu originálneho prevedenia a šasí, bolo treba ešte hore spraviť jednu vrstvu preglejky cca 1 cm, trochu odsadenú.


Na šasí som nechal len originálne otvory na pätice, elyty a ladiaci kondenzátor a ostatné sa zatmelili a prebrúsili. Drobné dierky by asi tiež tam nemali byť, ale mnohé budú skryté pod väčšími súčiastkami. celé šasí sa obrúsilo (bolo lakované od výrobcu) a odmastilo. Treba ešte poctivo prečistiť zdierky a naleštiť v nich mosadzné otvory.


Po prestriekaní, preleštení tuhou (aby to vyzeralo ako patina), sa namontovali pätice, ladiaci systém, vpravo kondenzátor spätnej väzby, vľavo pod šasí prepínač, elyty. Ostatné veci sú len dočasné aby bolo kde upevniť knoflíky. Takto to ide čakať na príchod "nových" originálnych súčiastok.


Takto vyzerá skrinka po predyhovaní, zalepení a predyhovaní otvorov, namorení a nešelakovaní. Použitý bol orech tmavý, nakoľko bolo treba zjednotiť aj novú dyhu na otvoroch, originálna farba dýhy bola o niečo svetlejšia. Brokát bol originálny, len sa prepral a opravili sa dierky. Tá doštička navrhu by mala byť asi o 3-4 mm nižšia ale ...
Ešte na ilustráciu reproduktor po očistení. Bol nakonzervovaný zinkovou farbou a preleštený tuhou, aby mal patinu.
Ďalšie obrázky prídu, keď sa nájdu náhradné diely a dokončí renovácia. Ak niečo máte, ponúknite.
Doplnené 24.6.2010

Foto L.Chour. ČR. Tiež ide o prerobený prístroj. Na šasí sú evidentné štyri pätice, nie je tam otvor pre zapustenie sieťového transformátora, takže pravdepodobne ide o univerzálny typ Markofonu. Predajca Radio Wolf.


Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 20.1.2007