Tesla 312A Junior - servisné poznámky pre renováciu a opravu

(c) Viktor Cingel

Tesla 312A Junior je malý, "trpasličí" prijímač jedinečnej konštrukcie, nakoľko používa technológiu plošných spojov a to tak, že všetky elektrické a mechanické komponenty sú namontované na zvislo situovanom plošnom spoji. Rádio má stredné a krátke vlny, čo zrejme dávalo možnosť v noci chytať aj zahraničné KV stanice, samozrejme tie zo "západu". Je osadené na svoju dobu modernými elektrónkami ECH81, EBF89, ECL82 a EZ81. Žeravenie sa získava z malého transformátoru, pozor ale, anódové napätie je získavané priamo zo sieťového napätia. Preto pri oprave rádia používajte oddeľovací izolačný transformátor !

Servisný návod nájdete v tejto Databáze alebo v knihe E.Kottek: Československé rádiové a televízní přijímače, I..

Súvisiace články: Renovácia Tesla 315A, 420U


Pri demontáži sa dá celý prístroj vyjmúť von, ako celok s plošným spojom. Potom jemne vylúpnite plexisklo na stupnici, nožíkom dáte dole strieborný kruhový krycí pliešok na osičke stupnice a odskrutkujte veľkou skrutkou ukazovateľ. Odskrutkujte gombíky a 6x malé M3 skrutky na plošnom spoji. Takto až dáte predné rebierka dole a máte prístup k plošným spojom.




Poruchy, ktoré som našiel v prijímači:

1. Prepálená poistka. Poistku dajte na správne miesto, do plieškov s označením 220V.

2. Prepálený odpor R17 680Ohmov/4W - vymeniť za nový, najlepšie originálny z Tesla produkcie.

3. Odpor R16 200ohmov sa neprimerane hrial, dymil, čo bolo spôsobené veľkými zvodmi kombinovaného elektrolytického kondenzátora. Kondenzátor bol naformovaný ale ani to nepomohlo, o týždeň mal zase zvody, tak som ho odpojil od funkcie a dozadu som skryl malé nové elektrolytické kondenzátory (pozri ďalej).

4. Veľký zvod na kondenzátor C26 10k, vymenený nový kondenzátor a schovaný pod plošný spoj (pozri ďalej).

5. Vymenený väzobný kondenzátor C24 4k7. Pôvodný, karamelkový sa nechal nad plošným spojom a na druhej strane sa prispájkoval nový kondezátor.

6. V prístroji chýbali posuvné kontakty na prepínači vlnového rozsahu, tak som prijímač prepol na stredné vlny. Ladiť nebolo treba nič, prístroj vykazoval SV pásma v poriadku.

Je to jednoduchý prijímač, ladiaci prevod je robustný (gumový kužeľ sa trie o veľké koleso) a preto oprava a renovácia rádia nerobila problémy. Dajste si ale veľký pozor pri pájkovaní plošných spojov, treba pájkovať rýchlo, lebo prilepené medené plochy plošného spoja sa zvyknú odlepiť. Toto je evidetné pri usmerňovacej a koncovej elektrónke, nakoľko sa tam dosť tepelne namáha celý plošný spoj aj pri prevádzke rádia. Keď sa mi to stalo tak som tieto medené plôšky prilepil po ukončení spájkovania sekundovým lepidlom.


Nasledujú ilustračné fotografie.


Nové kondenzátory schováte medzi plošný spoj a rebierka. Potom ich nie je v prístroji vidno pri pohľade dovnútra.


Celý prístroj je namontovaný na jednej doske s plošnými spojmi. Unikátna konštrukcia rádia na svoju dobu v ČSSR.


Kto by potreboval stupnicu.


Nepoškodená zadná stena prístroja.

Dokumenty :: Renovácie, Dokumenty :: Tesla - servis
Vytvorené: 1.7.2009