Postavte si batériový sledovač signálu.

Sledovač signálu je užitočný prístroj a má svoje miesto u každého záujemcu o stavbu, opravu a reštaurovanie rozhlasového prijímača. Prácu s mím a výhody jeho použitia pozná každý a preto sa o nich nebudem rozpisovať. V knihe Opravy rozhlasových přijímačů SNTL Praha 1957 (lektor Z. Tuček), ktorá sa ešte vyskytne v antikvariátoch a každému ju odporúčam, ma oslovilo vtipné zapojenie prenosného batériového sledovača signálu.




Pretože voľného miesta nemám nazvyš a sledovač Tesla BM367 by mi z neho dosť ubral, rozhodol som sa pre stavbu tohto batériového sledovača. Ďalším dôvodom je používanie sledovača väčšinou v elektrónkových prístrojoch, galvanické oddelenie od rozvodnej siete a nízka spotreba.

V pôvodnej schéme nebol uvedený typ elektrónky. Použil som kvôli rozmerom a dostupnosti 1AF34, neskôr som ju vymenil za 1AF33 (ktorých mám viac). Nedávno sa tieto elektrónky (1S5T) vyskytli v internetovom obchode na adrese www.drbal.cz (vojenský výpredaj) za slušnú cenu. Tovar sa v obchode dopĺňa, takže je šanca niečo zohnať.

Vstupný konektor je len jeden, vstupy VF a NF ovládam prepínačom. Rezistory vystačia miniatúrne, maximálne na štvrtinu wattu. Vstupné kondenzátory som použil z bezpečnostných dôvodov na 400 V, ostatné môžu byť na 100 V, alebo 70 V podľa max. anódového napätia. Napätia nad 70 V neodporúčam. Slúchadlá sú bežné 4000 Ω. Z elektróniek sa môžu ešte použiť DAF91, DAF96, DAF40, 1U5 a DAF11. Tie sa na našom území vyskytovali zriedkavo a ich majiteľ si ich určite radšej odloží pre konkrétny prijímač.

Prístroj pracoval na prvé zapojenie. V čase oživovania pri anódovom napätí 15 V v režime VF som na ňom zachytil na merací hrot program blízkeho SV vysielača (už je zrušený). Pre spoľahlivú činnosť a slušnú citlivosť, nie je nutné zvyšovať anódové napätie. Pri stabilnom uložení sledovača nie sú žiadne problémy s mikrofoničnosťou. Anódová batéria sa skladá z dvoch 9 V batérií (typ 6F22) a na žeravenie používam 1,5 V batériu (typ AA), taká je vždy po ruke. 1AF34 som žeravil z Ni-Cd akumulátora (veľkosť Baby – ten je predimenzovaný, stačí AA). Ako doplnok som postavil aj sieťový adaptér, ale ten opisovať nebudem, lebo každý si ho navrhne a zhotoví podľa vlastných možností. Len pripomeniem, že z bezpečnostných dôvodov je nutné použitie sieťového transformátora. Sledovač vo väčšine prípadov napájam len z batérií.

Aby prístroj nebol zbytočne veľký, postavil som ho do krytu pre konektor JSEP zo sálových počítačov. Predpokladám, že málokto bude vlastniť taký konektor, tak nechám každému priestor na vlastnú realizáciu a obrázky nech slúžia ako inšpirácia. Stavba nie je náročná a záujemcom prajem veľa zdaru pri stavbe a radosti z nového sledovača.

P. Holman



Dokumenty :: Prístroje a meranie
Vytvorené: 23.3.2011