Philips 522A - ukážka renovácie

(c) Viktor Cingel, 2007

Tento prístroj som kúpil od kolegu, ktorý odpredal niekoľko prijímačov, a veru na prvý pohľad nevyzeral veľmi zachovalý. To ale, ako sa hovorí, skrinka "klamala telom", lebo pod zdevastovanou skrinkou sa skrýval pomerne zachovalý prijímač, avšak trochu načatý...

Nálezový stav: Skrinka s veľmi odlúpenopu dýhou na pravej strane. Pri opatrnom zaobchádzaní sa veľká časť dýhy zachovala, takže bolo treba nahradiť len trochu intarzie (vkladanej tmavšej dýhy). Lak bol úplne popraskaný, rebierka v poriadku, aj brokát originálny. Bakelitový kryt stupničky bol OK, ako aj replika stredového gombíka.

Šasí OK. Tieto typy príjimačov sa vyznačujú tým, že majú kvalitné cievky, perfektný kryt ladiaceho kondenzátora v mosadznom plechu, ktoré sú bezporuchové (pri piatich prijímačoch tohto typu som ešte poruchu tu nenašiel). Chýbal Philips reproduktor. Elektrolyty tam nie sú, tak som našiel jeden starý originál, ktorý som tam prispôsobil aby to dokumentovalo dobu, v akej sa rádio robilo.Všimnite si vpravo úplne rozloženú preglejku a odlúpenú dýhu.


Stav pred elektrickou renováciou. Niekto to už začal renovovať, boli vymenené všetky svitkové kondenzátory, tak som ich tmavohnedou matnou farbou prispôsobil starým originálom (aby tal nekričali). Povymieňal som Tesla odpory za Philips. Bolo treba dopliniť obidva potenciometre, naštastie som mal staré šasí a tam som vymenil obidva. Po vyčistení (dá sa jemne vybrať krycí plech na potenciometri) a ostriekaní Kontoxom, pracujú výborne. VF časť bola v poriadku, bolo treba vymeniť druhý ladiaci trimer na MF trafe, lebo na izolante bol zvod (na 50kOhmový nf odpor sa dostávalo anádové napätie). Jemne sa doladili trimre na MF, prístoj som naladil na 115kHz (522A 4). Vpravo dole bolo treba doplniť 650 Ohm odpor na výrobu predpätia spolu s filtračným kondenzátorom 47mikroF. Elektrolyty doplnené - jeden originál (ale nezapojený) a druhý Tesla 2x50mikrioF/450V. Anódové napätie sa pohybovalo od cca 300V do ustálených 250V.

Skrinka prešla kompletnou opravou. Dýha na pravej strane bola opatrne prilepená, odlúpené časti preglejky boli zlepené. Celá lepiaca procedúra trvala 4 dni, lebo bolo treba nechať dobre vytvrdnúť lepidlo (veľké pnutia v ohnutej preglejke). Chýbajúca dýha doplnená (stredný až tmavý orech) a medzery vytmelené drevotmelom (orech stredný). najťažšie bolo vlepiť intarziu na boku - skalpel, tmavá mahagón dýha, a trpezlivosť. Na lepenie dýhy bol použitý Chemoprén. Lak bol kompletne odbrúsený a povrch dohladený šmirgľom so zrnom 240, a neskôr 600.


Takto vyzerá vyčistená a elektricky zrenovované šasí. Pre tých čo by podobný stroj opravovali:
- odpor mf cievok - cca 135-145 Ohmov,
- odpor primáru sieťového trafa pri 220V - 67 ohmov,
- odpor vstupných cievok - dlhé vlny cca 12-18 ohmov, stredné vlný cca 4-6 ohmov
Všetko merané digitálnym ohmetrom. Napätie v ustálenom stave na druhom filtračnom kondenzátore - cca 246 V.
Chýba spálená filtračná tlmivka, dočasne nahradená odporom 2k2, 4W medzi dvomi filtračnými elektrolytmi.

Povrch skrinky bol 4x lakovaný šelakom, klasickou metódou, každá vrstva sa prebrúsila šmirgľom so zrnom 600. Na dýhe ostali stopy farebného poškodenia (vľavo) ale to už patrí k dobe. Čierne časti boli nafarbené lesklým emailom a tiež prešelakované. Na záver preleštené leštenkou, po uschnutí, preleštené suchou handrou. Tieto Philipsy neboli veľmi lesklé, tak treba to spraviť tak stredne :)

Reproduktor je zatiaľ Tesla, pri nájdení originálu Philips, samozrejme bude vymenený. Citlivosť prijímača je úžasná - na 2-3m kábliku je hudobný výkon cca 2W (subjektívny odhad). Doporučujem veľmi dobre pripojiť anódu AF2, lebo i pri najmenšom nedokonalom spoji alebo nepritlačenom tieniacom kryte dobre šumí.

Dokumenty :: Philips - servis, Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 23.4.2007