Výroba replík bakelitových drobností (gombíky, kryty,..)

Základné suroviny:
  • Lukopren
  • Epoxy Chs
  • Práškové farby (čiernu, tmavočervenú, tmavohnedú)
  • Malé krabičky
  • Samozrejme vzorku, z ktorej chceme vyrobiť repliku

Pozor. Pri práci sa pracuje s nebezpečnými chemikáliami, tak dodržujte výrobcom predpísané ochranné postupy a pomôcky.

Podľa originálu si pripravíme krabičku (napr. z pomazániek, jogurtu,...) o cca 1-1,5 cm väčšiu od okrajov gombíka. Gombík, predlohu, dôkladne očistíme, lebo Lukopren okopíruje aj prach a nečistotu. Gombík potom handričkou pretrieme jemnou vrstvou WD40, aby jemný mastný film uľahčil vybratie z formičky. Podľa návodu na kaučukovom prípravku Lukoprén, namiešame hmotu. Gombík uložíme zadnou stenou na dno krabičky a jemne ho zalejeme, cca 1 cm nad horný okraj Lukoprenom, Dbáme na to, aby postupne všade unikal vzduch okolo gombíka a nevznikli vo forme bubliny.
Po cca 10-12 hodinách je Lukopren vytvrdnutý a prelohu, gombík, je možné jemne vybral, vylúpnuť. Ťažšie sa vyberajú tvarovanejšie gombíky, niekedy pre gombíky s prírubou neostane nič iné, len urobiť formu na dva krát, alebo ju jemne rozrezať na dve časti. Pri odlievaní potom presne spojiť a fixovať nejakou páskou po obvode

Rozmiešajte si Epoxy (živicu) podľa návodu a potom ju prifarbite práškovou farbou, čierna je jednoduchá, pre hnedé gombíky (napr. Mikrofona) je treba vyskúšať primiešať aj hnedú resp. červenú farbu. Epoxy potom nechajte cca 10 min postať, aby sa stratili vzduchové bublikny.
Malou plastovou lyžičkou nadávkujte živicu do formičiek, radšej pomaly aby odchádzal vzduch, ked je formička naplnená, tak špáratkom pre istotu popichajte do hmoty aby sa vzduch ešte stratil. Radšej prilejte hmoty viac, ona postupne klesne. Tvrdnutie doporučujeme na teplom mieste.
No a po vytvrdnutí po cca 24 hod je možné kópie gombíkov z formičiek jemne vylúpnuť. Budete prekvapení, aká dokonalá podobnosť sa docieli, tvar je na 100 % a lesk tiež. Potom už len brúsením odstráňte na chrbte rôzne nechty, vyvŕtajte potrebný otvor a je možné ľahko narezať aj závit pre "červíka". Ak je originál trochu lesklejší, tak ešte na záver preleštite povrch pastou, napr. Silichromom. Na obrázku sú kopie gombíkov z Philips 535A a Mikrofona 205.
Dokumenty :: Ako ? ..., Dokumenty :: Poradenstvo
Vytvorené: 5.1.2007