Telefunken IA39 - reštaurovanie autorádia

(c) 4/2009 Viktor Cingel

Telefunken IA 39 Autosuper - rok výroby 1939-40. Toto autorádio bolo na svoju dobu prevratným konštrukčným riešením autorádia. Firma Telefunken uvoľnila licenciu aj iným výrobcom a rovnaké šasí montovali do svojich prijímačov aj firmy, napr. Blaupunkt, Korting. Preto sa dnes vyskytujú medzi zberateľmi a autoveteránmi rôzne modely od týchto výrobcov.

Rádio je konštruované na kovových elektrónkach radu E: EF11 - vf predzosilňovač, ECH11 - mixér a oscilátor, EF11 - mf zosilňovač, EBC11 - detektor,AVC, nf predzosilňovač, EDD11 - dvojčinný koncový stupeň, EZ11 - usmerňovač. Anódové napätie vyrába vibračný menič s vibrátorom 5310. Rádio je možné zapojiť na 6V alebo 12V batériu. Pri tomto úkone je potrebné zaradiť do žeravenia a vibračného meniča zrážacie odpory (viď. schéma). V schéme v knihe je však v katódovom odpore v EDD11 chyba, túto som odstránil a prikladám opravenú schému. 100 ohm odpor slúži na výrobu predpätia asi -10V pre EDD11.

TelefunkenIA39sch.jpg


Schéma: Empfanger Schaltungen Band IX, 1953
IA39_alignment_short.pdf

Nastavovací postup (skrátený).
Telefunken (poskytol p.T.Guenzel)

1. Servisné poznámky

Rádio bolo vo veľmi dobrom stave, jediným väčším mechanickým zásahom je umiestnenie výstupného transformátora na šasí. V originálnom prístroji je primontované na uzatváracom vrchnáku priamo pri reproduktore. Reproduktor je dosť špeciálny, veľmi plochý a podlhovastým magnetom. Šasí je pomedené, veľmi kvalitne urobené, všetky mechanické prvky sú precízne spracované.


Nálezový stav rádia, vybratého zo skrinky - veľmi dobrý stav.

Vibračný menič tvorí samostatnú časť, rozmerovo prispôsobenú hlavnému šasí. Menič je možné oživiť samostatne. Pri oprave boli vymenené a do originálnych trubičiek zaliate kondenzátory 50nF/630V v sekundáre trafa, 50nF a 1 mikroF na primáre. Originálny elektrolyt Hydra bol ponechaný na svojom mieste, avšak pod šasi sa naletovali dva moderné miniatúrne elektrolyty 10 mikroF. Keďže rádio bude vmontované do automobilu so 6V batériou, tak sa všetky prepojenia podľa schémy prepojili na toto napätie. Podstatné je aj skontrolovať žeraviace prívody do rádia tak, aby všetky elektrónky boli žeravené paralelne. Prepojenie urobíte na vrchných svorkách meniča.

Orientačné odpory vinutí trafa v meniči, v tlmivkách a v nf časti:
Vinutia vo vibračnom meniči:
b-d, a-c
20 a 20 ohm
Posledná tlmivka
12 ohm
Primár transformátora
2 x 4 ohm
Primár nf tranfromátora
2080 ohm
Sekundár tranformátora
2 x 160 ohm
Sekundár nf tranformátora
2 x 180 ohm
Filtračná tlmivka
110 ohm



Vibračný menič - vpravo pri EZ11 sú vstupné tlmivky pre odrušenie.


Pohľad na menič zboku. V hnedej trubičke je schovaný nový kondenzátor 50nF.


Na druhej strane meniča je filtračná tlmivka. Premerajte si tie dve plôšky vľavo hore, či nemajú pod papierom skrat na šasí.
Ak nie, tak toto sú prívodné body pre napájanie z akumulátora. Tieniaci kábel vpravo ide ku vypínaču.

2. Oprava
Oprava prebehla klasickým spôsobom ako pri oprave superhetu. Tu je pár postrehov:

  1. Najprv sa dôsledne skontrolovali žeraviace prívody ku každej elektrónke a prepojením na svorkovnici sa zaistilo žeravenie 6V na každej elektrónke.
  2. Vymenené boli kondenzátory 10 nF v anódovom okruhu (filtrujú vysoké kmitočnty a prípadné oscilácie konc. stupňa).
  3. Skontrolovaný bol katódový okruh EDD11 a vymenil sa zalial do originálnej trubičky katódový kondenzátor 50 mikroF.
  4. MF bolo dosť značne rozladené. Zistilo sa, že je to kvôli MF kondenzátorom, ktoré, ako je známe pri Telefunken kondenzátoroch, mali inú kapacitu. Opravili sa MF transformátory - toto je dosť náročná operácia, nakoľko ich treba pomerne zožito vybrať. Oprava je ilustrovaná ďalej.
  5. Ešte bolo treba vymeniť dva kondenzátory - 36 pF v anódovom okruhu prvej EF11 pre DV, a 232 pF padding v oscilátore. Tiež sú to keramické kondenzátory


Celkový pohľad na finálne šasí.


Šasí bolo dobre očistené a jemne premazané konzervačným olejom. Rovnako aj prevody.



Hore v strede sú vymenené kondenzátory, horný je 230pF padding, a pod tiahlom je keramický 35 pF.


Pohľad do nf časti. Zelené vodiče pravdepodobne vymenené autorom montáže výst. trafa na šasí.

3. Oprava MF transformátorov
Prvý obrázok zľava:
MF kondenzátory 200pF sú sľudové, zaliate popraskanou žltou plastickou hmotou. Túto treba odstrániť, dať preč aj kondenzátor a na svorky priletovať nový kondenzátor.

Druhý obrázok:
Kondenzátory po výmene.

4. Mechanická montáž


Celá skrinka bola povrchovo očistená, odmastená a nastriekaná čiernym lakom. V originálnom vyhotovení je lak tzv. kožovitý, "popraskaný", veľmi tvrdý a tmavej - zelenočiernej farby. Našiel sa aj druhý kus rádia, tak ďalej sú uvedené aj fotky originálneho rádia, bez akýchkoľvek úprav. Aj toto rádio prejde renováciou, tak sa potom budeme laku venovať viac.

K rádiu ešte chýbajú ovládacie bovdeny s panelom. Káble na anténu, napájanie ako aj reproduktor prechádzajú cez bok skrinky, cez otvory asi 10mm, ktoré sú opatrené gumovou priechodkou. Doporučujeme anténu urobiť dobre tieneným koaxiálom, v originálnom vyhotovení je to vodič opletený drôtenou sieťkou. Vnútro plechov je pomedené, ten plech naľavo je urobený ako replika z 1mm plechu a zvnútra je nastriekaná medeným elektromagnetickým tienením, rovnako ako aj vnútro hlavnej skrinky.



5. Fotografie originálneho prístroja - pred renováciou



Dokumenty :: Autorádiá, Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 1.7.2009