Osciloskop H3013 (N3013) - schéma a oprava (Осциллограф н3013)

(c) 2009 Viktor Cingel

Tento osciloskop je veľmi jednoduchý a kúpil som si ho za "babku" aby som mal druhý osciloskop, keď potrebujem len tak nahrubo sledovať signál pri nastavovaní superhetu. Väčšinou stačí pozrieť či nf sínusoida je v poriadku po prechode nf zosilňovačom rádia a či oscilátor vo vf časti kmitá. Potom sa dá použiť aj ako indikátor signálu pri nastavovaní.

Lenže dobrá kúpa, ale prístroj nefungoval. Tak som začal hľadať schému. Na ruských stránkach nájdete stovky schém o osciloskopoch, napr.
http://electro-tech.narod.ru/schematics/measure.htm
http://www.izmer-tech.narod.ru/oscil/oscil.html
http://www.cqham.ru/hpa/

Kolegovia poslali aj datasheet k tomu integrovanému obvodu a celkovú schému a servisnému návodu.
KR140ud1.pdf Osciloskop H3013.zip

Oprava
Ako prvé sa vymenila sovietska sieťová dvojlinka, bez uzemnenia, za normálnu sieťovú šnúru, kostra prístroja sa uzemnila podľa predpisu na zelenožltý vodič. Skontroloval sa prepínač napätia, aby bol prepnutý na 220V. V prístroji boli prerazené diody v zdvojovači napätia, tak boli nahradené 2 x KY705. Ďalej boli vymenené všetky malé elektrolyty (okrem veľkého elytu na 190V napätie). Po takejto oprave sa rozsvietila obrazovka ale lúč sa nedal v jednom smere posúvať. Bol prerazený jeden koncový tranzistor KT605 vo vychyľovaní. Tak obidva KT605 boli vymenené za pár BF458.

Samostatnou kapitolou bola časová základňa. Keďže nefungovala a nevedel som rozluštiť tie typy oranžových tranzistorov, tak som ju z prístroja odpojil (prerušiť spoj k prepínaču kondenzátora k frekvencii 1Hz-10kHz, vyletovať kondenzátor 6n8 od synchronizačného signálu) a dať oranžové tranzistory von.

Ešte doporučujem odletovať zvláštny kondenzátor 68n na pätici obrazovky (medzi vychylovačkou a žeravením) lebo jeho funkciu som nepochopil. Prístroj má ale veľmi jednoducho riešené väzby v zosilňovačoch - výhradne jednosmerné väzby, čo indikuje, že časovka bola len pomocná a prístroj sa hlavne používal na nízke frekvencie a merania s využitím rovnakých parametrov X a Y zosilňovačov. Tomuto slúži obrazovka LO247 so samostatnými vychylovacími doštičkami.

Do prístroja som zhotovil veľmi jednoduchú ale spoľahlivú časovú základňu z UJT tranzistorom 2N2646 a 2xBC557 (PNP). Kmitá na dvoch rozsahoch, s kondenzátorom 2k7 od cca 1kHz do 30 kHz a s kondenzátorom 47k od 80Hz do 1,8kHz (približne). Tieto dva rozsahy postačujú na to, aby sa dobre pozoroval kontrolný signál sinus 400Hz alebo 1kHz pri nastavovaní nf v rádiu, a do cca 200-300kHz pre ilustračné sledovanie oscilátora v rádiu, kmitajúci pre DV a SV. Keďže ide o jednoduchý oscilograf (žiadne frekvečné korekcie v deličoch a Y zosilňovači), tak sa dá spoľahlivo ešte zosilniť asi 1Mz, ale výška signálu na obrazovke je len asi jeden dielik. Okrem toho aj vstupy sú len na zdierky, tak nečakajte zázraky pri vf signáloch.

Prístroj je jednoduchý, spoľahlivý, mechanicky pevný, postačí na jednoduché úlohy.


Prístroj po oprave, sínusovka 1000Hz, spoľahlivo zobrazená.


V zdroji boli vymenené všetky elektrolyty za rozmerovo rovnaké typy, s rovnakou a vyššou kapacitou.
Na pätici obrazovky vidíte odletovaný záhadný kondenzátor 68n.


Do prístroja bola spravená nová časová základňa, s tranzistorom UJT



Prevzaté z: M.Syrovátko: Zapojení s polovodičovými součástkami, SNTL,1980.

Index: Осциллограф н3013

Dokumenty :: Poradenstvo, Dokumenty :: Prístroje a meranie, Dokumenty :: Schémy zapojenia
Vytvorené: 10.6.2009