Siemens készülékek 443 V
Ez már majdnem luxusszuper. Tartalmaz néhány kényelmi kiegészítést, mint pl. a hangszínszabályzóval együttmozgó mechanikus sávszélesség szabályzást, hangolásjelzőt, fiziológiai hangerőszabályzást és a hullámváltóval egyszerűen kapcsolható helyi adó választás lehetőségét. A 240 mm átmérőjű hangszóró magfelelő mélyhang kisugárzást tesz lehetővé. Aki sokallja a mélyhangokat, az levághatja a beszéd-zene kapcsolóval. Ugyanezeket mondhatjuk el az egy évvel korábbi 442 V típusról is, ez csak külsőleg tér el lényegtelen mértékben az ismertetett készüléktől. Rövidhullámú sávnyújtás nincs beépítve, ezzel majd az 543 V készüléknél találkozunk. Nagyméretű dobozba helyezték, hosszú, külső (pozitív) állomásnév skálával látták el, amelynek megvilágítása oldalról történik, két, kiemelhető foglalatú, így könnyen cserélhető skálaizzóval.

A két nagyobb gomb (száma: T. 117-118) közül a bal a hangerőszabályzó, a jobb az állomásválasztó. A középső gomb (kisebb, száma: T. 101-102) a hangszín és a sávszélesség szabályzó, a tengelyek 6 mm-esek. A hullámváltó a készülék jobb oldalán, süllyesztve van elhelyezve. A panel kiemeléséhez leszereljük a forgatógombokat, kicsavarjuk a skálamutatót a skálahúrhoz rögzítő csavart, levesszük a hullámváltó gombját, valamint az alatta található fém poharat. Ekkor hozzáférhetővé válik a hullámsávot jelző színes korongot mozgató skálahúr. Ezt is le kell szerelni, mielőtt a négy rögzítő csavar oldása és a hangszóróra menő három, a skálaizzókat tápláló kettő és a kimenőre menő egy vezeték leforrasztása után kiemeljük a panelt. A szükséges műveletekre felhívják a figyelmet a doboz belsejére ragasztott, piros színnel nyomott cédulák, amennyiben még megvannak.


A skálaszerkezetet és a skálaüveget csak a hangszórót tartó előlap eltávolítása után lehet kiemelni. A hangszórót és a tartószerkezetet az 1. fotón mutatjuk be.

A hangerőszabályzó potmétert és a hálózati kapcsolót, bármilyen macerás munka, érdemes javítani, mert ilyen leágazásos potmétert nehéz beszerezni. A durvább hibák (elkó- és csőcsere) elhárítása után a mechanikus sávszélesség szabályzó beállítása következik, mert a húzózsinór rendszerint szakadt. Az első KF trafó árnyékoló buráját csak úgy tudjuk eltávolítani, ha a rácssapkáról leforrasztjuk, és az árnyékolt vezetékből kihúzzuk a bura tetején kivezetett zsinórt. Érdekesség, hogy a mozgatott tekercs közeli pozíciójában egy műanyag gyűrűben rövidrezárt menet van elhelyezve, ezzel csökkentették a kölcsönös indukció megnövekedése miatti elhangolódást. A 1. KF belső szerkezetét a 2. kép mutatja. A serlegek visszahelyezése előtt célszerű GDO-val a rezonanciafrekvenciát ellenőrizni, mert a tekercsekkel párhuzamosan 190 pF-es csillámkondenzátorokat alkalmaztak, ezek nem túl megbízhatók. A többi kondenzátor a nagyfrekvenciás egységben - szerencsére - kerámia. A serlegeken lévő furatok csak „keskenysáv" helyzetben teszik lehetővé a KF trafók hangolását.

A keverőfokozat behangolásnál nehézséget okoz a sokféle tekercs és trimmerkondenzátor megtalálása. A készülék, a rövidhullámú sáv és a helyi adók kivételével sávszűrős bemenetű (alsó kapacitív csatolású). A közép- és hosszúhullámú bemeneti tekercseket, valamint a középhullámú rezgőkörök beállító kondenzátorait árnyékoló burában helyezték el (3. fotó). A többi tekercs elhelyezése az alulról készített képen látható (4. fotó). A hullámváltó mögött és mellett vízszintes bakelitlemezeken az oszcillátor tekercseket helyezték el. Ezeket bedobozolt állapotban is lehet hangolni. Felülről lefelé: Bp. I. és Bp. II., balról jobbra: hosszú, közép és rövid oszcillátor (a trimmerek a tekercsek mellett). Oldalt függőleges lemezen, felülről lefelé: rövid, Bp. I., Bp. II. modulátortekercs és KF szívókör.



Ugyanezen a képen látjuk a sávszélesség-szabályzó mozgató szerkezetét. A hangoláshoz 6 és 4 mm laptávú, hatszögletes belső kulcsnyílású, műanyag hangolókulcsot kell használnunk.
Még egy nehéz feladat a skálahúrozás. Az 5. kép mutatja, hogy a skáladob mozgatását selyem, a skálamutatóét fém skálahúr végzi. Mindkét skálahúr fixen van rögzítve a meghajtó tengelyhez, a tengelyen még mechanikus végállás biztosító is van.

Érdemes kitérni a hullámsvváltóval együttmozgó színes korong mozgatását végző szerkezet húrozására. Azért célszerű gyakorolni, mert a Telefunken 1941-es nagyobb készülékeinél is alkalmazták ezt a megoldást. A korong közepén lévő alumíniumtárcsa egyik oldalán egy rugó húzza a skálahúrt, a másik oldalán legördülő skálahúrt átfűzzük a tartószerkezet végén lévő csőszegecsen, és úgy vezetjük a hullámváltó tengelyén található alumíniumtárcsához. Nem egyszerű beállítani, hogy a hullámváltó állásának (R, K, Bp. I, Bp. II, H, Gr) megfelelő színű rész kerüljön az ablak és a megvilágító skálaizzó közé (piros, fehér, egy csík, két csík, zöld, kockás). A skálaüvegre festett színes pontok mutatják az aktuális hullámsávot.

Szubjektív értékelés: Egy ilyen nagy készülék helyreállítása sok munkaóra, még ha nincs rejtett hibája, akkor is. Az ismertetett beállítások, hangolás, hiányzó alkatrészek pótlása stb. A javítás csak akkor egyszerű, ha nem kell a panelt a dobozból kiemelni. A gondos restaurálás viszont meghozza eredményét, kiváló tulajdonságú készüléknek örvendhetünk. Ennél a készüléknél meglepő, hogy a helyi adóknál a sávszélesség szabályzás nem jár jelentős hangerőváltozással, mint azt a hasonló elven működő egyéb készülékeknél tapasztalhatjuk. A rövidhullámú sávnyújtást viszont nagyon hiányoltam. Az előnyök között említhető a német készülékekre jellemző precíz mechanikai kivitel, a kellemes hangszínezet, a gondos dizájn, a hangszórószövet mintázatának kiválasztása.

Simoncsics László



RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2010.9.3