Všekoncertná trojlampovka - návod na reštaurovanie

(c) V.Cingel, 1/2008

Prístroj pôvodne ponúkaný na internetovej aukcii, zakúpený v Českej republike. Ide pravdepodobne o Všekoncertnú trojlampovku, zhotovenú amatérsky pravdepodobne podľa popisu Ing.F.Štěpáneka. Schéma bola nakreslená podľa skutočného zapojenia nájdeného v prijímači ešte pred rozobratím. Ide o klasickú trojlampovku, kde prvá lampa je spätnoväzbový audión, druhá lampa je nf. zosilňovač, tretia je ďalší nf. zosilňovací stupeň. Schéma je dole priložená ako aj súpis súčiastok, pomeraných. Hrá vynikajúco, silno a dosť selektívne.

Nálezový stav
Prístroj bol vo vynikajúcom stave. Drevená skrinka bola nepoškodená. Všetky elektrické časti boli funkčné, prepínače a iné otočné prvky sa točili bez obmedzenia. Jediné závady boli - poodliepaný papierový kryt na lampy a v základnej montážnej doske bol červotoč, ale už neaktívny (resp. uvidím časom :). Predný ebonitový panel spolu s ovládacími prvkami bol silne znečistený prachom, panel bol bez poškodenia.



Reštaurovanie

1. Všetky súčiastky (nie drôtené spoje) boli z prístroja vybraté. V týchto prístrojoch to ide pomerne ľahko, lebo sú pripevnené bez spájkovania, stačí uvoľniť len skrutky a matice a celá elektrická časť sa dá rozobrať. Ovládacie gombíky boli tiež odmontované. Nižšie na obrázku vidno, ako vyzeralo vnútro prístroja po vybratí elektrických súčiastok (na obrázku je ale stav po vyčistení).

2. Celý prístroj sa povysával, odprašnil, a vlhkou handričkou sa poutierali všetky povrchy, drôty, ebonit a pod. aby sa najprv dali preč ľahko umývateľné špiny. To čo ostane, treba vždy potom opatrne očistiť inak, napr. chemicky. Na tomto prístoji bola na ebonite nejaká väčšia vosková kvapka (ľahko sa dala oškrabať) a ďalej vzadu na skrinke bol nejaký nápis, ten sa acetónom dal rýchlo odstrániť bez poškodenia farby skrinky.

3. Asi najťažšia práca bolo zlepiť papierový kryt na lampy, lebo bol dosť zdeformovaný. Poškodený papier sa nahradil čiernym papierom, normálny čierny kancelársky papier, v dvoch vrstvách sa Duvilaxom nalepil okolo krytu a okolo mosadzných stĺpikov, čo držia tento kryt. Všetko sa to štipcami fixovalo až do úplného zaschnutia. Tvrdšia časť krytu sa musela trochu väčšou silou narovnať a potom až prilepiť.


4. Skrinka sa umyla, vysušila. Celá skrinka sa namorila čiernym moridlom, aby sa tak kryli ošúchané drevené časti, ale nie veľmi, len tak aby to vyzeralo "starožitne". Mosadzné pánty sa prebrúsili jemnou mosadznou kefkou. Na záver, po odprašnení povrchu, sa celý povrch dvakrát prelešil voskom CLOU na starožitnosti. Na druhý deň sa to preleštilo.


5. Všetky ovládacie gombíky sa poriadne v teplej jarovej vode umyli a tiež prevoskovali a preleštili, lebo boli od UV žiarenia dosť matné. Elektrické súčiastky sa vyčistili. NF trafo sa jemne prebrúsilo mosadznou kefkou a skorodované časti sa potom natreli malým štatcom a čiernym lakom. Všetky mosadzné koncovky, matice, skrutky a pod. sa prebrúsili jemnou mosadznou kefkou. Je to dosť piplavá robota, ale oplatí sa. Aj na čelnom paneli sa Silichrómom preleštili ovládacie hriadeľky. Všimnite si, ako UV žiarenie dokáže Ebonit ohnednúť, originálnu farbu vidno pod gombíkmi.

Drôty v prístroji sa opatrne prebrúsili šmirglom zrna 1000, čím sa dosiahlo, že stále majú svoju patinu, ale trochu ožili. Mali by to byť pocínované medené drôty, priemeru 1 mm, cín majúci patinu, ale nie veľmi koróziu. Tak akurát. Jemnou kefkou sa očistili aj prívodné zdierky, zdierky na pätice elektróniek ako aj pájkované a skorodované spoje na cievke. Základová montážna doska sa tiež namorila čiernym moridlom, predtým však som ju napustil Bochemitom - proti červotoču. (Pozor je zdraviu škodlivý, prečítajte si návod na použitie). Dole na obrázku vidíte všetky rozobraté a vyčistené súčiastky.




5. Prístroj zmontujte. V prístroji som musel doplniť dva drôtové prepoje, z drôtu 1 mm hrubého. Dobrý drôt, medený ale i zinkovaný som kúpil v predajni DaVinci, kde predávajú rôzne pomôcky pre modelárov, aranžérov a domáce hobby (napr. aj pletenie drôtom). Spoje robte ako voľakedy, pekne v pravých uhloch alebo voľne ale pritom pekne zatočené (ako bolo v tomto prístroji). Bolo treba dobre popriťahovať všetky spoje, matice, zdierky. Pre istoru som pod každý spoj jemne strekol trochu Kontoxu, aby bol dobrý a zaručený kontakt.


6. Schéma zapojenia je jednoduchá. Prvý stupeň funguje ako spätnoväzbový prijímač. Spätná väzba sa dosahuje a nastavuje ľavým gombíkom, odkiaľ ide mala plochá cievočka upevnená na hriadeli a otáča sa na "horúcom" konci veľkej vzduchovej cievky. Jej nastavenie je pomerne jemné, dá sa dobre nájsť bod maximálneho zosilnenia. Detekcia sa vykoná tiež v prvom obvode. Pri nastavovaní stačí zapojiť tento prvý obvod a osciloskop dať na sekundár NF trafa. Po naladení a odstránení kmitov sa hneď ozve aspoň jedna stanica a tú potom podolaďujete prepínaním cievky L1, doladením pomocou C2 a dotiahnutím spätnej väzby cievkou L2. P1 až P3 nechajte pri oživovaní v skrate, tj lampy majú plné žeraviace napätie, radšej regulujte napätie na zdroji napätia. Skúšal som to postupne od 3,5V až po 4V. P4 nechajte zatiaľ v strede, ale keď prijímač ako tak hrá, tak nájdite vhodné predpätie pre E1, aby bol príjem čistý a ešte neskreslený.

Druhý stupeň pracuje hneď, dajte sluchátka alebo vysokoohmový reproduktor (viac ako 1000 Ohmov) do zdierok a prepínačom S2/S3 (spriahnuté) nastavte režim Ľ, tj vľavo, kedy druhá lampa napája zdierky reproduktora. Už takto prístroj krásne hrá, výkon odhadujem subjektívne na cca 0,2-0,3W hudobného výkonu.

Ak ešte zapnete tretiu lampu (prepnúť S2/S3 do polohy P), tak sa zapne žeravenie E3 a reproduktor je v anóde E3, ktorá je napájaná z E2 cez odporovo-kondenzátorovú väzbu. Predtým ale preskúšajte C4, aby nemal klasický zvod. Ten C4 v mojom prijímači, Dubilier, nemal vôbec zvod.


Zoznam súčiastok:
L1
Ladiaca cievka
84z, valcová, vzdušná, bavlnou opradený drôt, hr.0,7mm, priemer 70mm, dĺžka 65mm
L2
Spätnoväzbová cievka
32z, plochá, kruhová, priemer 45mm, otáča sa kolmo v cievke L1, pri "horúcom" konci
C1
0.001 mikroF
valcový, papierové dielektrikum, výrobca V.Alter, mosadzné koncovky so šraubičkami M2,5mm
C2
450 cm
ladiaci, vzduchový. Pre fungovanie prístroja treba prepojiť zdierky A a B buď drôtenou prepojkou (pásmo nižších prijímaných frekvencií) alebo kondenzátorom cca 200-400 pF (vyššie frekvencie) - treba skúšať.
C3
300 cm
výrobca Broadcast, mosadzné platničky, vzduchové dielektrikum, v stojane s odporom R1
C4
10.000 cm
väzobný, sľuda, výrobca Dubilier, je tam vryté logo R
P1..3
30 Ohm
reostaty na reguláciu žhavenia E1,E2,E3, drôtené
P4
400 Ohm
reostat, delič napätia, na reguláciu mriežkového predpätia na E1
R1
2 MOhm
Loewe, vákuový, v sklenenej trubke
R2
0,8 MOhm
Loewe, vákuový, v sklenenej trubke
R3
2 MOhm
Loewe, vákuový, v sklenenej trubke
TR
nf transformátor
prevodový pomer 1:5, P:3000z (750 Ohm), S:15,000z (5700 Ohm)
S1
prepínač odbočiek L1
otočný prepínač, na čelnom paneli, 10 polôh
S2-3
prepínač pre výstup
S2 a S3 sú spriahnuté, výrobca Radieta, v polohe Ľ výstup z E2, slabší výkon, v polohe P výstup z E3, väčší výkon do sluchátok/reproduktoru
T
reproduktor
buď sluchátka 2000 a viac, alebo elektromagnetický reproduktor s odporom viac ako 1 kOhm
E1..3
elektrónky
v skúšanom zapojení boli funkčné repliky elektróniek Micro Radio, odber žhavenia pre jednu elektrónku cca 50 mA na 3,5V jednosmerný prúd. Možno použiť aj elektrónky Mars A alebo Mars B, alebo francúzke SFR typ RP alebo RA.

Elektrónky som kúpil dokonalé funkčné repliky od p.Antonina Liedermanna z ČR. Tu je kontakt.


A tu je prístroj v plnej svojej kráse...




Dokumenty :: 30-te roky, Dokumenty :: Renovácie
Vytvorené: 8.1.2008