Ako spraviť nový lak na rámiky

(c) 2007, Viktor Cingel

Na mnohých skrinkách, najmä drevených sa nachádzajú časti, ktoré sú lakované, napr. rebierka, rámiky, podkladové lišty a pod. Lak na týchto doplnkoch býva obyčajne čierny, na novších prijímačoch zlatý, resp. strieborný. Pri staršom prijímači býva lak často popraskaný, chýbajúci alebo inak poškodený a potrebuje odbornú opravu. Nie je to zložitá operácia, treba dodržať niekoľko zásad.


1

Pokiaľ sa dá rámik, rebierko alebo inú časť, ktorú chcete lakovať, vymontujte. Preverte jej upevnenie, často to bývajú nenápadné skrutky vo vnútri skrinky, menej časo je to nalepené. Ak takúto časť oddelíte, ľahšie sa s ňou narába.

2

Skontrolujte kvalitu a rozsah náteru. Obyčajne býva takýto doplnok najprv tmelený a hladko vybrúsený a až potom bol vo výrobe nalakovaný. Ak chýba časť laku aj s tmelom, vidíte to ako viac vrstiev nad sebou - lak, tmel, drevo.

3

Ak je lak veľmi poškodený, až na drevo, tak doporučujem celý lak aj s tmelom a základnou farbou odstrániť až na drevo (napr. brúsením šmirgľom, alebo použite odstraňovač). Ak by ste totiž len prestriekali neupravený lak, tak v štruktúre po zaschnutí vidíte nerovnosti, ktoré vznikli hrúbkou laku, a nevyzerá to profesionálne.

4

Ak sú veľké diery a jamy v dreve, tak použite drevotmel a tieto diery vytmeľte, po zaschnutí prebrúste do roviny s drevom. Nezanedbajte žiadnu nerovnosť, lebo farba nezakryje žiadne dierky a nerovnosti.

5

Ak sú doplnky vybrúsené nahrubo (šmirgeľ 120) až na drevo, odmastite drevo technickým benzínom. Potom natrite drevo riedkou základnou farbou, ešte lepšie je základnú farbu nastriekať, dostať v spreji. Po zaschnutí, základnú farbu opäť prebrúste (šmirgel 240 a viac), prípadne postup opakujte až zakryjete všetky póry na dreve. Úplnú hladkosť dosiahnete tak, že na poslednú vrstvu aplikujete brúsnu pastu a vlhkou handrou túto pastu preleštíte. nezabudnite potom povrch odmastiť (napr. technickým benzínom).


6

Na záver prestriekajte takto upravený základný náter farbou potrebnej farby (čierna, zlatá). Doporučujem farby na rýchleschnúcom základe (acetón, akryl), aby farby nemali čas stekať po zvislých plochách. Použite radšej dvakrát nastriekanú farbu v menšom objeme, ako raz veľa a vzniknú vám slzy.

7

Ak sa rámik alebo doplnok spája s drevom a nebolo ho možné odmontovať, tak na zakrytie ostatných častí použite papierovú žltú pásku, dobre prilepte k hranám a zvyšok zakryte novinami, nezabúdajte zakryť aj vnútro skrinky, sprej zastrieka všetko nezakryté.


8

Ak bola farba lesklá, tak buď použite lesklý odtieň farby, alebo po zaschnutí farby ešte použite šelak a prešelakujte a preleštite záverečný povrch.


9

Striekanie rohov do stratena, bolo to veľmi populárne na skrinkách, sa dá nacvičiť tak, že sprejom idete asi zo vzdialenosti 15-20 cm pod 45 stupňovým uhlom a na jeden nástrek, ktorý začnete trochu mimo skrinku a postupne prejdete v rovnakej vzdialenosti a rovnakou rýchlosťou až do opačneho rohu.

10

Zaujímavé farebné odtiene (napr. fláder, zlievanie farieb, bodkované štruktúra,...) sa dá dosiahnúť tak, že sa naraz strieka dvomi rukami z dvoch odtieňov farby, napr. čierna a vínovo červená spraví krásny odtieň bakelitu a pod.

11

Menšie veci, ako napr. nožičky zpredu, netreba odmontovať, stačí štetcom natrieť čiernu farbu na ne a preleštiť šelakom.
Dokumenty :: Poradenstvo
Vytvorené: 31.7.2007